Aleš Brichta je známý metalový zpěvák, textař, skladatel a autor výtvarných návrhů. Založil a v minulosti vedl legendární českou kapelu Arakain. Dnes vystupuje se svou vlastní kapelou
Aleš Brichta Project, která před měsícem vydala album “Anebo taky datel”. Na základě jeho internetových aktivit, řečnění na demonstraci 1.7., která se stala terčem tvrdé politické a mediální kritiky kvůli maketám šibenic “za vlastizradu”, které se na akci objevily a svolání jeho vlastní diskuse se svými internetovými odpůrci, kteří nakonec nedorazili, jsme požádali pana Brichtu o odpovědi na několik otázek ohledně tématu “multikulturalismus a imigrace”.
Na čtvrtek 16.7. jste do hospody Na Samotě svolal diskusi s Vašimi názorovými odpůrci. Jak hodnotíte výsledek? Proč si myslíte, že nikdo z odpůrců na Vaší akci, o které vědělo dost Vašich odpůrců, nedorazil?
Výsledek hodnotím jako odpověď na otázku “Kdo ve skutečnosti ti příznivci přijímání uprchlíků jsou?”. Nikdo takový vlastně neexistuje. Je to jen pár jedinců pověřených v rámci nějaké kampaně blafáním na internetu a vydávajících se za představitele názorů určité části obyvatelstva. Nakonec to skončilo jen výměnou názorů mezi radikálními a méně radikálními odpůrci imigrace.
Co si myslíte o slově “multikulturalismus”? Jak hodnotíte jeho uplatňování v praxi třeba prostřednictvím EU či vlád západních zemí?
Já to dnes vnímám spíš jako boj mezi jednotlivými kulturami a ne jejich sbližování. Kdyby to probíhalo jako v hudbě, kde vzájemné ovlivnění různých stylů přineslo výsledky, tak to kvituji. Ale společenská realita je jiná a to si bohužel představitelé EU nejsou schopni připustit. Je rozdíl mezi přirozenou migrací a asimilací kultur a násilnými pokusy o integraci nájezdu hord z jiné společenské sféry.
S panem Okamurou jste absolvoval demonstraci, která se stala terčem velmi tvrdé mediální a politické kritiky. Jak hodnotíte ty makety šibenic, na kterých stálo “za vlastizradu”? Je to etické? Nebo dokonce, porušilo to podle Vás zákon?
Já to hodnotím, jako zoufalou snahu médií a některých politiků odvrátit pozornost od základní otázky, kterou je problém přijímání islámských “rádobyuprchlíků”. Když hrozili šibenicemi na své akci odboráři, bylo to v pořádku? Policie by prý měla řešit takovouhle expresivní nadsázku v obecném slova smyslu, která nikoho konkrétního nenapadala. Ale když někdo na pódiu vyvěsí plachtu s naprosto konkrétním napadnutím “Brichta bude viset”, tak je to zřejmě v pořádku.
A jaký máte pocit z toho, že nyní politici řeší kdejakou anti-imigrační demonstraci? Neměla by práce policie a její hodnocení stále zůstat mimo politický vliv?
To bezpochyby. Jak mám věřit, že policie je schopná prověřit a ohlídat jakéhokoliv rizikového imigranta, když není schopna spoustu let zadržet mnohamilionového podvodníka, odsouzeného na pět let, Philippa Janýra který se vyhýbá trestu přestěhováním do Rakouska a přesto jezdí pravidelně do Prahy a hraje si tu na aktivistu? To mi hlava nebere.
Které nebezpečí podle Vás plyne ze současné imigrační krize?
Já už jsem to říkal mnohokrát. Rizika zdravotní z nemocí na které už evropané ztratili imunitu, teroristická, náboženská i společenská. Problémy s některými etniky řešíme už po staletí a stále vyvolávají emoce. Tak jak si někdo může myslet, že jsme schopni etablovat tisíce běženců se zcela jinou mentalitou? Proč politici mluví o stovkách žadatelů o azyl, ale už ne o tisících a desetitisících žadatelů o trvalý, či přechodný pobyt, se kterými bychom tu také museli žít?
Spočívá možné nebezpečí z přísunu pouze některých lidí, nebo všech? Jak by vláda měla vybírat, koho přijme, když už rozhodla, že to udělá?
Teoreticky pouze některých, ale kdo je vybere? Policie nemá šanci zjistit všechny rizikové, protože je nemožné získat k nim všechny materiály. Navíc se pro ní stává stejně důležité v rámci informací o trestných činech, jestli chtěl někdo spáchat bombový útok nebo si stáhl písničku z internetu. A nemoci? Známý lékař mi říkal, že je pro ně kupříkladu syfilis nebo kapavka totéž co rýma, takže takové drobnosti vůbec neřeší. Náklady na přijetí jednoho uprchlíka mají činit asi milion ročně. Kde vezmeme na jejich kompexní zdravotní prohlídky, když se stát není schopen postarat ani o vlastní seniory, postižené, dlouhodobě nemocné nebo lidi v hmotné nouzi? Proto za nebezpečí považuji vlastně všechny.
Jak kolegové z branže hodnotí Váš postoj k imigrační krizi?
Pro nás to není otázka dne. My řešíme, jak si dnes vydělat na nájem a na jídlo. Ale lidé z mého okolí mají na věc totožný názor.
Chystáte se svůj postoj nějak prezentovat při vystoupeních nebo, jak to udělala například kapela Dymytry, v textech Vašich písní?
Myslím, že je potřeba odlišovat. Lidé jdou na koncerty na muziku a ne na nějaké proslovy. Já píšu texty o věcech, které se mě dotýkají, takže je možné, že se něco takového v nich objeví.