Za nový spolek Mladí vlastenci píše Nikola Zbořilová, proč je velmi důležité stát za ředitelkou Střední zdravotnické školy, která je souzena za to, že nedopustila, aby jistá muslimská studentka do školy chodila bez potřebných dokumentů. O případu Somálky, která od té doby tvrdí, že byla vyloučena kvůli hidžábu, jsme již několikrát psali:
Do kauzy jsou zapojené 2 studentky, jedna je Somálska, druhá z Afghánistánu. Somálská studentka žaluje Střední zdravotnickou školu ve Vršovicích, protože se domnívá, že paní ředitelka se chovala diskriminačně vůči jejím náboženským svobodám a že stejný důvod pak měl následně i odchod afghánské studentky. Kde ale stojí realita?
Byla jsem svou přítomností podpořit paní ředitelku Kohoutovou již u prvního soudu, který tento případ projednával. Tady jsou některé postřehy, které jsem si odtamtud odnesla.
Obžaloba tvrdí, že první školní den (2.září 2013) byly obě studentky s šátkem zavolány do ředitelny a vyzvány k sundání šátku a vyhodnocuje to, jako omezování náboženských svobod. Rovněž tvrdí, že cituji: ,,Zakryté vlasy jsou například při tělocviku bezpečnější, než vlasy odkryté.“, což se ale neshoduje se skutečností, protože šátek se při výkonu sportovních aktivit může zaseknout o nějaké náčiní a způsobit poranění studentky. Za všechny tyto újmy na svojí svobodě projevu si somálská studentka, slovy svojí právní zastupitelky, účtuje 60 tis. Kč + omluvu.
Co považuji za extrémně zajímavé je to, že po stížnosti na Českou školní inspekci (ČŠI), školní inspekce dala za pravdu zdravotnické škole a svoje stanovisko změnila až po vyjádření ombudsmanky Šabatové. Celý spor ale nebyl pouze o šátku. Rozhodně ne zpočátku. Skutečnost je taková, že somálská studentka do začátku školního roku neodevzdala všechny potřebné dokumenty, aby na této škole vůbec mohla začít oficiálně studovat. To byl také důvod, proč byla studentka první školní den povolána rozhlasem do ředitelny.
Příběh následně pokračoval tak, že ještě ten samý den, studentka vztekle vběhla do kanceláře ředitelky, kde nejdříve dělala nepořádek a poté přinesla žádost o ukončení studia (která stejně nutná nebyla, protože se studentkou de facto nikdy nestala). Druhá (afghánská) studentka ukončila studium dva měsíce poté, protože propadala ze všech předmětů, vyjma anglického jazyka a také měla velice slabou docházku.
Další zajímavou skutečností je, že minimálně afghánská studentka vůbec neměla v úmyslu zůstat studovat a pracovat v České republice a prý se nijak netajila tím, že je v procesu přesunu do Anglie a do školy se zapsala především kvůli potvrzení, že se zde v ČR vzdělává.
Můj pohled na tento případ je následující. Somálská studentka, která školu žaluje ani nedodala všechny dokumenty, nebyla nikdy opravdu studentkou přímo Střední zdravotnické školy ve Vršovicích. Pokud se ale týká smyšlené kauzy s šátkem, tak i kdyby byla pravda, že bylo vyžadováno, aby u určitých aktivit byly šátky odkládány, kvůli bezpečnosti, jak to určuje školní řád, tak je to jedině spravedlivé a pochopitelné. A nutno podotknout, že se nacházíme v České republice, takže islámské móresy a snahy o vnucování šaríi a šikanování české společnosti, jsou naprosto neodpustitelné a skandální. Podobné snahy jsou jen začátkem něčeho, co dnes již v západní Evropě lze jen těžko zastavit. Utněme islámskou šikanu již na začátku!
Jsme s Vámi, paní ředitelko!
Nikola Zbořilová, Mladí vlastenci