Šejkové z Arabského poloostrova ve velké skupují pozemky v Bosně a Hercegovině, kde staví gigantické mešity a obrovská sídliště. Do oblasti přichází tisíce nových obyvatel a místní mají strach z radikalizace místní muslimské komunity, píše Kurier.at.
Chorvati, Srbové a Bosňané se obávají. Šejkové, vyzbrojeni miliardami kapitálu, kupují pozemky v Bosně a Hercegovině poblíž Arabského poloostrova. Na koupených pozemcích staví obrovské mešity a gigantická sídliště. Nejedná se však jen o nějaká letní sídla, do sídlišť se stěhují až tisíce tzv. Wahhábistů, což jsou stejní fanatici, jako ti, jenž sedí u vlády například v Saúdské Arábii.
Bosenské Teplice? Ty jsou na tom ještě dobře
Pomalé obsazování muslimskými boháči probíhá stejně, jako jsme tomu svědci v Teplicích. Avšak mnohem rychleji a v mnohem větším stylu. Lázeňský hotel na okraji Sarajeva byl poslední léto doslova zaplněn pouze zahalenými muslimy se ženami v nikábech. Stále více restaurací a obchodů vystavuje spíše arabské nápisy. Většina letních návštěvníků jsou právě Saúdové, pak z Kataru či Kuvajtu. Nikdo navíc neví, co s přibývajícím počtem sunnitských muslimů z bohatých končin udělá s místní muslimskou komunitou.
Z vesnic u hranice Srbska areál pro 40 000 lidí
Asi 30 kilometrů od města Trnovo, na hranici se Srbskem, které má již neblahé zkušenosti se sílící muslimskou komunitou (probírali jsme v článku o Kosovu zde), se chystá velkolepý projekt, při jehož srovnání vyjde kauza nákupu pozemků u Teplic jako koupě koblihy u pekaře.
Investoři ze Spojených Arabských Emirátů zde chtějí koupit skupinu malých horských vesniček, kde chtějí vybudovat gigantické středisko pro 40 000 lidí. 150 Srbů musí počítat s vyvlastněním majetku, ale 10 000 místních by mohlo v místě areálu najít práci. Projekt vyjde odhadem na 2,2 miliardy eur (60 miliard Kč).
Že to není možné? V Sarajevu již podobný projekt stojí. 49 000 metrů čtverečních a 80 obchodů najdete v “Centar Sarajevo”, největším obchodním centru města. Postavila ho saúdská investiční skupina Al-Shiddi. Šéf investorů Ismail Ahmed přišel na zahajovací ceremoniál do města na krátkou dobu, při které stihl například říci, že “monolit s arabskými nápisy před komplexem je demonstrací síly Wahhábismu.”
Vesnice pro muslimské boháče
180 000 metrů čtverečních má zase komplex, který šejkové nazývají Sarajevským Beverly Hills (oficiální název zní Poljine Hills) s 214 luxusními vilami. Před nedávnem zde byl dokončen první vzorový dům. Podobné, i když menší projekty, se chystají také v Luzani, Lokve, Crepljani či Oseniku. Jedná se jak o vilová, tak o turistická střediska.
Bosňané na rozpacích
Obyvatelé Bosny a Hercegoviny zaujímají smíšené stanovisko. Na jedné straně vítají zvýšené investice, díky kterým peníze jednoduše ve velkém tečou do státní pokladny a nyní pomáhají v ne zrovna jednoduché ekonomické situaci země. Problém je jinde.
Muslimští investoři jsou jednostranní. O zemědělství, výrobu a průmysl místních nemají sebemenší zájem, staví pro své soukmenovce, s obyvateli Bosny jako kdyby investoři vůbec nepočítali. Jediné zaměření investorů je cestovní ruch a klientelou jsou muslimové.
Evropskou líhní islamistů je Bosna a Hercegovina. Úřady nezvládají ani polygamii
al-Kájda ještě v paměti a cvičiště Islámského státu
Bosňané rovněž váhavě vnímají stále ještě poměrně čerstvé vzpomínky na boj s al-Kájdou, sponzorovanou ze Saúdské Arábie, odkud nyní do země proudí mnoho návštěvníků, ale i nových obyvatel. Mnoho muslimů se mezi lety 1992 až 1995 přiklánělo na stranu teroristické organizace a bylo složité pro Bosnu tuto hrozbu zpracovat.
Navíc mají další problém. V zapadlých vesnicích v Bosně již nyní cvičí bojovníci Islámského státu, kteří i zde plánují útoky na Evropu. Viz článek sdílený výše.
Vláda Bosny stojí před rozcestím, zda za miliardy prodat svůj stát. Muslimové prokazují, že zájem o koexistenci s místními nemají.
____________________________________________________
Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.