Lukáš Lhoťan na webu Reflexu zveřejnil zásadní článek, který rozebírá možné chápání zákona §355 a §356 o podněcování nenávisti. Po válce se zákonodárci báli nových nacistů a tak jsou zákony nepropracované a jednostranně zvýhodňují jedince, který se “může cítit uražen” a máte zaděláno na problém.
Štěpán Výborný ve své knize popisuje, jak může být právo bráno. Nyní totiž spíše než výklad zákony u soudů vyhrává zdravý rozum.
„Obecně tak lze konstatovat, že aplikace citovaného ustanovení by přicházela do úvahy především v případech zostřeného hanobení muslimské víry a jejích vyznavačů, které by bylo založeno na jedné straně na vědomém šíření lží či polopravd a mýtů o tomto náboženství, a zároveň by mělo výrazně negativní dopad na cítění muslimských věřících,“ píše Výborný.
K §356 dále Výborný píše: „Z hlediska konkrétní aplikace této trestní normy lze říci, že by mohla mít dopad na mnohá nenávistná protiislámská vyjádření adresovaná muslimům, kteří takto bývají často rozličně hanlivě označováni, a je vyzýváno k nezbytnosti boje proti jejich příchodu a zdejšímu náboženskému působení (tj. k omezování jejich náboženských práv).“
Může se tak stát, že člověk skončí před soudem jen proto, že se nějaký muslim bude cítit být uražen a bez ohledu na objektivnost, mírumilovnost či tvrdost kritiky může mít kritik islámu potíže se zákonem a popřípadě i skončit ve vězení, jakmile se nějaký soud rozhodne brát zákon přísným způsobem a stranit tak “postiženým”.
____________________________________________________
Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.
Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.