Facebook židovského majitele Zuckerberga dává svým cenzurním chováním přednost islámu před gay komunitou. Sociální síť nechala 18.6. zablokovat stránku gay magazínu GayStream. Ten si “dovolil” být kritický k islámu v souvislosti s teroristickými útoky v gay klubu v Orlandu.
K zablokování stránky došlo poté, co její administrátoři sdíleli odkaz na článek, který v souvislosti s útoky v Orlandu kritizoval bránění islámu ve vztahu k nenávisti vůči sexuálním menšinám. Editor časopisu David Berger uvedl, že stránka byla zablokována kvůli článku, který ostře kritizoval “zelené” aktivisty a politiky za to, že bagatelizují příčiny útoku.
Berger rovněž řekl, že po zrušení stránky byl na třicet dní zablokován i jeho osobní profil v reakci na sdílení článku “Kolín nad Rýnem, měřítko nové etapy islámo-masochismu.” Editor časopisu uvedl, že facebook nedodal žádné konkrétní důvody svého zablokování a považuje tak zablokování stránky za útok na svobodu veřejného projevu jinosexuality na sociálních sítítch a za omezování svobody projevu a objektivní kritiky. Z aktivit, které se mohou podílet na zablokování stránky, Berger rovněž obvinil “zelené” aktivisty a politiky. Ti jsou známí svým vytrvalým “nahlašováním” takzvaných “xenofobních a islamofobních” stránek, profilů a příspěvků.
V článku, kvůli kterému nejspíše došlo k zablokování stránky GayStreamu, autoři upozornili na důležité faktory kolem útočníka z Orlanda, který před několika týdny povraždil 49 návštěvníků gay klubu za výkřiků islámských hesel. V sérii článků časopis upozornil, že radikální ímám před střelbou veřejně obhajoval trest smrti pro homosexuály. V Británii narozený radikál v mešitě prohlásil: “Musíme mít soucit s lidmi. S homosexuály je to stejné. Pojďme se jich zbavit ze soucitu.”
GayStream a editor Berger se v reakci na smazání obrátili na německého ministra spravedlnosti Heiko Maase. Ten se totiž spojil s nadací Amadeus Antonio, v jejímž čele stojí Anetta Kahane. Ta před spojením Německa pracovala pro východoněmeckou tajnou službu známou jako Stasi. Svého času se jednalo o německou verzi naší StB. Nadace Amadeus Antonio zkoumá sociální sítě a nahlašuje “nevhodné” a “xenofobní” příspěvky německé pobočce facebooku k jejich smazání, následně je předává ministerstvu nebo policii. Díky tomu došlo za pár dní k obnovení činnosti stránky.
Dilema o ochraně LGBT komunity a zároveň zákazu kritiky islámu se stalo velkým tématem po útoku v Orlandu. Média se nakonec zastala islámu. Facebook tak zakazuje veškeré články poukazující na souvislost mezi útoky a islámem.