Při rozhovoru pro DVTV uvedl filozof Erazim Kohák na otázku, zda je islám nepřátelský, jednoduše: “ale houby.” Podle něj přijímání migrantů bylo vždy pozitivní a uzavírání bylo vždy negativní. Můžeme se s ním dohadovat, ale srovnejme si jeho slova pro DVTV (zde) se slovy pro Ekolist dva týdny po útocích na New York a Pentagon dne 11.9.2001.
EkoList: V úterý 11. září tedy došlo k dosud bezprecedentnímu teroristickému útoku na New York a na Washington. Už se dnes pravděpodobně ví, kdo za útokem stál. Dokázal byste nějak vyjádřit, co pro euroamerickou civilizaci ten útok z 11. září znamená?
Kohák: To, že se snažíme pochopit souvislosti, v nichž se vyskytl, neznamená, že se tím tento zločin stane o něco lepším. (…) Ale dál: Jak to zapadá do celkové politiky Západu? Zdá se mi, že Západ vytvořil civilizaci, která dovede být dost bezohledná. Podívejte se na podmínky v Africe, která nám poskytuje spoustu surovin, v Asii, poskytující levnou pracovní sílu. (…) K tomu připočtěte takové věci, jako je jednoznačná americká podpora budování nových izraelských osad na západním břehu Jordánu, nejeví se to rozvážné. (…) Chci jen říct, že to zapadá to té souvislosti střetu. Terorismus je zbraní lidí, kteří se cítí zoufalí.
Američané si za 11. září mohou sami
Na jednu stranu Kohák jednoznačně popřel, že by se útočníků zastával, na straně druhé se mu příčí, že USA podporují Izrael a nepodporují Palestince. V této době bylo mediálně celosvětově známo, že v Palestině v reakci na útoky probíhaly mohutné oslavy.
Navíc, hned den po útocích Kohák ve studiu České televize několikrát hodil zodpovědnost za útoky Spojeným státům. Nikoliv však ve smyslu spiknutí, ale v tom, že Amerika si za útoky může sama svojí arogancí.
“Druhá možnost je, že převládne ta druhá stránka Ameriky, že Američané si položí otázku, co dělá tato země špatně, a že začne revidovat svoji zahraniční politiku, ekonomickou politiku, mocenskou politiku, a to právě bych si přál, protože mám Ameriku rád,” řekl například.
Dále uvedl: “Dokud říkáte, že vám se to tak jeví, fajn, ale potom může někdo jiný říct: “Mně se to jeví jako symbol americké arogance, symbol ekonomické arogance,” v tom případě, a jestliže chci pochopit, proč tito lidé tak jednají, a to potřebuji pochopit, jestli se s tím mám vyrovnávat, tak potřebuji vědět, jak se jim to jeví, ne jak já jsem přesvědčen, že to objektivně je, ale jak se jim to jeví.”
Na otázku Ondřeje Neffa, zda jednání teroristů legitimizuje, odpověděl Kohák: “Mně jde o pochopení toho, abych s tím mohl účinně zápasit.” Přepis z pořadu ČT obstaraly Britské listy.