Muhammad Ali: Muž, který přijal islám, aby nemusel do války a odpůrce rasového míšení

Vlastním jménem Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O’Toole Clay, absolutní boxerská legenda se narodil v lednu roku 1942. Své jméno Muhammad Ali, jak jej známe, začal užívat až poté, co veřejně prohlásil, že je členem “Nation of Islam”, tedy islámského národa. Svojí muslimskou identitu přiznal právě tímto jménem. Ještě před ním své jménu upravil odloučením příjmení svých předků v době, kdy byli otroky a jmenoval se Cassius X. Nicméně až konečnou verzi, tedy Muhammada Aliho, prohlásil za své pravé jméno.

Po obhajobě titulu měl jako voják nastoupit do války ve Vietnamu. Ve svém proslovu však prohlásil: “Mám dvě možnosti: jít do vězení, nebo jít do války. Já jsem však řekl, že existuje alternativa – spravedlnost,” a odmítl se do války zapojit. “Box není to samé, jako jít do války se stroji, bazukami, granáty a bombardéry. Můj plán je ring, čistý souboj,” řekl dále v proslovu. Mimo něj pak prozradil, že klidně půjde do vězení, než aby se podílel na systematickém vraždění Vietnamců. “My jsme byli v okovech tisíc let,” řekl.

Spojené státy jej odsoudily na pět let. Ali také přišel o boxerskou licenci. To se psal rok 1967. Licenci získal zpět o tři roky později a hned v prvním zápase ukázal, že z formy rozhodně nevypadl. Jerry Quarryho porazil hladce po třech kolech. 8.3.1970 sehrál se svým sokem Joem Frazierem zápas, který prohrál až na skóre. Souboj byl označen za “boxerský zápas století”. Ještě v roce 1969 však Ali zaujal úplně jiným představením.

Tím byl projev o rasovém míšení, který přednesl velmi rázně, stručně a lidé tleskali. “Žádná bílá žena v tomto publiku, žádný bílý muž v tomto publiku nenechá černé kluky a dívky potloukat se kolem svých škol a domovů, chodit se svými syny a dcerami, aby se jim pak na oplátku dostalo nahnědlých kudrnatých černoušků,” prohlásil. V podstatě totéž řekl i naopak. “Žádný inteligentní černoch v tomto publiku, žádná inteligentní černoška v tomto publiku nedovolí, aby bílí kluci a bílé holky přišli a vzali si jejich dcery a syny, aby se jim dostalo zelenookých, blonďatých negříků s malou hlavičkou!” Ke konci krátkého proslovu ještě dodal: “Nechceme ztratit svojí identitu!”

V roce 1971, v rozhovoru pro BBC se k tématu ještě vrátil. V rámci toho se skoro pohádal s redaktorem, který rasové míšení obhajoval: “Protože mezi námi nevidím rozdíl,” hájil se. “My jsme ale velmi rozdílní,” oponoval Ali. Během výměny názorů řekl: “Nechci ztratit svojí krásnou identitu,” a nebo také slavnou větu: “každý inteligentní tvor je přirozeně rád mezi svými, to není nenávist!” Od publika téměř po každé větě obdržel mohutný potlesk.

V současné době, kdy se prosazuje míšení ras mohutně i v pohádkách pro děti, se musí Muhammad Ali doslova obracet v hrobě i přes to, že nás opustil před několika dny. Odešel jako šampión a pro nás budou jeho slova nesmrtelná. Černoch, který, jako každý inteligentní člověk, věděl, že míšení ras není zánikem bělochů, ale zánikem všech, až do konce svého života obhajoval islám. Za svojí muslimskou identitu se nestyděl, dával jí okázale najevo.

Stejně tak však dával najevo svojí nechuť, kterou mu způsobuje propagace míšení ras. Za všechna kritická slova, která proti tomuto kulturně likvidačnímu procesu Muhammad Ali řekl, mu patří velké díky. Jeho slova lze užívat jako silné argumenty. Pokud chtějí současní multikulturalisté skutečnou multikulturu, míšením ras naopak dvě kultury zlikvidují. Vznikne pseudorasa, pseudokultura, která nemá historii a dle dosavadních zkušeností ani tak světlou budoucnost, jako v případě, že by se lidé drželi slov právě tohoto superboxera.

 

Videa: rozhovor z roku 1971 a proslov z roku 1969

Muhammad Ali nejde do války, v aj. s možností kvalitních aj titulků