Šokující instrukce profesionálním novinářům píše SPJ, tedy Společnost profesionálních novinářů. Americká komunita novinářů vydala instrukce pro publicisty, jak psát o terorismu tak, aby nebyla uražena žádná dotčená menšina. Hlavní cílovou skupinou jsou “překvapivě” Arabové a muslimové.
Článek se jmenuje “Pokyny pro Boj proti rasovému, etnickému a náboženskému profilování” a je zaměřen na způsob, jakým má novinář psát a hovořit o terorismu. Prohlášení je platné již téměř patnáct let a američtí novináři o něm nehovoří. běžného čtenáře by nenapadlo číst na serveru, který je určen hlavně novinářům a tak se instrukce příliš nerozebírají. Rozhodnutí o tom vydat takové instrukce padlo necelý měsíc po útoku 11.9.2001, při kterém zahynuly tisíce lidí.
“Dne 6.10.2001 na svém národním shromáždění v Seattlu Společnost profesionálních novinářů schválila rezoluci, která vyzývá kolegy novináře a členy Společnosti (SPJ) k přijetí opatření proti rasovému profilování v rámci informování o boji proti terorismu,” píše se v úvodním odstavci.
V instrukcích se píše například. “Psát v jazyce informativním, nikoliv pobuřujícím” nebo “vylíčit muslimy, Araby a jihoasijské Američany jako bohaté lidi a zdůraznit jejich rozmanité zkušenosti.” Ještě zajímavější a přiznejme si i skandálnější jsou instrukce o vyhledávání vhodných situací k fotografování. Pod nadpisem “vizuální obrazy” se novinářům doporučuje “vyhledávat z různých etnických a náboženských skupin při fotografování jejich smutku nad ztrátami v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii (dějiště útoků 11.9.2001).”
Další instrukce, které v důsledku útoků v USA dne 11.9.2001 dodržuje SPJ dodnes, jsou například: “Hledat muslimy, Araby, Asijce a další etnické a náboženské menšiny a vyprávět jejich příběhy z válek na Východě.” Dále tam je například: “Kladení důrazu na nadřazenost bílé rasy v minulosti,” nebo “upozorňovat, že klečení na podlaze, modlení a recitování z koránu není nic neobvyklého” a také “informovat, kolik muslimů žije ve všech koutech světa při informování o islámu.” Dále je v článku kladen důraz na “vyhledávání tmavší muže a ženy, sikhy, muslimy ve všech odvětvích umění a obchodě.”
Velmi důležité je údajně také “vyhýbání se slovních spojení jako “muslimský extremista” nebo “islámský terorista”, které jsou údajně zavádějící, jelikož shazují vinu na náboženství.” Jako alternativu může novinář použít známé názvy teroristických organizací, čili použít spojení například “terorista z ál-Kájdy” a podobně. Dále je doporučeno se též vyhýbat slovu “džihád”, pokud novinář není důkladně seznámen s jeho přesným výkladem.
Článek je k dispozici zde, na oficiálních stránkách SPJ. Kompletně v anglickém jazyce. Co myslíte? Mají evropské novinářské asociace podobné instrukce? Zatím to tak totiž vypadá…