Před tureckou ambasádou v Praze na Ořechovce se dnes od 19:00 bude veřejně číst projev právničky Kláry Samkové (ex-BPI), která jej přednesla na besedě Máme se bát islámu? z 18.5. Samková za tento projev čelí vyšetřování policie i kárnému řízení v rámci Advokátní komory, a to na nahlášení jednoho z jejích kolegů Jaroslava Kryma. Organizátor akce Pavel Pešan však od včerejška čelí zastrašování od policie a úředníků.
“Včera mi kvůli akci volal hodný, dneska zlý,” píše na sociálních sítích Pešan. Při dnešním hovoru jej policista varoval, že čtením projevu právničky se dopouští protiprávního jednání, neboť tento projev je prošetřován. To však odporuje českému zákoníku, jenž v první řadě hovoří o presumpci neviny. Dokud nebude projev pravomocně označen za protiprávní, není protiprávní jej veřejně číst. Policista byl však nekompromisní. “Ještě dodal, že by byl nerad, aby byly problémy při případném zásahu, který by měl zamezit protiprávnímu jednání, tedy myšleno čtení textu,” dodává Pešan.
Nebyl to však jediný hovor, který organizátor absolvoval. Policista, který volal Pešanovi, totiž varoval, že nemá akci nahlášenou na Magistrátu, což Pešan odmítl, neboť akce oznámená je. “Telefon jsem uváděl totiž v ohlášce, kterou on neviděl a myslel, ze jsem to neoznámil na Magistrátu,” tvrdí. Sám neví, kde jinde by na něj kriminalisté vzali mobilní číslo, aby mu mohli zavolat. Dále se podivuje nad tím, že si vyšetřovatel ani nezjistil, zda je akce řádně nahlášená.
O chvíli později však Pešanovi volali přímo z Magistrátu. Kriminalista, který volal chvíli předtím Pešanovi, volal i tam a nahlásil úředníkům, že nemá nahlášení úplně v pořádku. “Bylo vidět, že ho policista školil, prý je možné, že ten projev může být protiprávní a měli bychom si být vědomi trestněprávních důsledků,” informuje Pešan. Dále dodává: “Když jsem mu říkal, že každý bude číst jen úryvek, tak zda seberou jen toho kdo bude zrovna číst ostřejší odstavec, tak prý je to jedno, seberou všechny, protože se dopustíme skupinového protiprávního jednání.”
České úřady a policie tak jednoznačně stojí na straně turecké diktatury, stejně tak jako EU. Je to z jejich vlastní vůle? Na něčí příkaz? Každopádně tohle rozhodně demokracie není. Hromadné zatýkání veřejných čtenářů opravdu může nastat. Policie tomu říká prevence. “Jeden z Klářiných případů seděl tři roky, než se ho povedlo dostat ven,” popisuje českou policejní šikanu jeden z komentujících….