Zprávy FTV Prima: Jak zpravodajskému týmu došly nervy s multikulturalisty

Jako nejdůvěryhodnější televizní zpravodajství o migrační krizi v nedávném průzkumu dopadly právě zprávy FTV Prima. K Primě se přiklonila třetina dotázaných. Důležité je ale vědět, že ne vždy se dalo vychválit právě za nestrannost. Každý novinář může podlehnout své vlastní masáži, v tomto případě masáži multikulturní. Když se ale režim multikulturalismu obrátí proti němu, je jen na něm, zda začne poslouchat úplně každý příkaz, nebo zda si půjde, třeba i za cenu tlaku, vlastní cestou.

Velký zlom přišel v tématu takzvaných “pomalovaných kravínů.” Iráčtí uprchlíci, kteří by údajně měli být křesťanského vyznání, přicestovali do České republiky. Protože se jednalo o bohaté snoby, nebyli spokojeni s ubytováním. Jeden z otců v rodině označil byty za “přemalované kravíny.” Problém pro Primu nejspíše nebyl to, že to onen Iráčan řekl, nicméně hlavní potíže si Prima způsobila tím, že o tom podala reportáž v hlavním zpravodajství. A vzápětí přišla rychlá reakce.

Hate Free Culture reportáž okamžitě označuje za manipulaci. Překlad je prý vytržený z kontextu, je chybně vyložený a tím poškozuje pověst Iráčanů. Těm Prima měla způsobit problémy tím, že na ne svalila vlnu nenávisti. FTV Prima však kontruje. Přizve si další certifikované překladatele a skutečně oni potvrzují, že se jedná o “přemalované ubytování pro dobytek.” To však nestačí českým senátorům. 17 z nich podalo podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s tím, že by měla případ projednat.

HFCS

Množí se reportáže Primy na dané téma s aktualizacemi kauzy. Prima vydává reportáž, která je pro nás, kteří neprostudovali zákony o rozhlasovém a televizním vysílání, překvapivá. V zákonech o zpravodajství totiž visí odstavec o “utvrzování stereotypů ve vztahu k menšinám.” Prima v reportáži uvádí, že již byla RRTV napomenuta za to, že se tým zpravodajství v jedné z reportáží vyjádřil o vyšší kriminalitě romské komunity. Stejně tak Prima předpokládala, že RRTV napomene televizi i nyní. V reportáži se hovoří o “nemožnosti vést kritickou a svobodnou debatu,” jelikož reportér musí o tomto zákoně uvažovat, přestože má před sebou pravdivou událost. Menšiny jsou tak ve výhodě i před zákonem o médiích.

Politická korektnost, jakoby zmítala v hlavách oněch sedmnácti senátorů více než logické uvažování. Při další reportáži se Prima právě některých z nich ptala, proč podali podnět na RRTV. Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), samotný iniciátor podnětu, Primě naznačil, že o případu nemá informace, že uprchlíci mohli být v době natáčení reportáže o přemalovaném kravíně ještě spokojeni a pak změnili názor. Z RRTV ještě nepřišlo žádné oficiální vyjádření.

Primy se zastal zástupce ombudsmanky Šabatové, Stanislav Křeček. Ten se zaměřil především na fakt, že se sám Iráčan k tématu bydlení neustále vracel a chtěl jej probírat. “Z toho vyplývá, že ho to téma pálí,” říká. Tím se naopak dostal do silného tlaku na sociálních sítích, kde mu multikulturalisté tvrdili, že jako zástupce ombudsmana musí být nestranný. Sama Anna Šabatová Křečka za jeho názory kritizuje již dlouhodobě. Podle ní není správné, že Křeček nemá stejný přístup a názory jako ona.

Nicméně projekt NF Generace 21 kompletně selhal. Většina nevděčných migrantů prchla nejdříve do Německa. Odtud část odjela zpět do Iráku a část požádala o azyl spolkové úřady přímo v Německu. Na FTV prima však došlo k definitivnímu obratu. Od té doby jsme v hlavním vysílacím čase mohli shlédnout již dvě reportáže kritické k HateFree Culture, nebo třeba reportáž o Moelenbeeku, čtvrti v Bruselu, odkud přišly teroristické útoky v Paříži a Bruselu. Další reportáž o politické korektnosti na Primě upozornila třeba na událost, kdy se západní novinář pokusil dostat se s migranty přes hranice. Byl zatčen, pokutován, ale ilegální imigranti byli ponecháni jít dál svojí cestou. Stejně tak řidiči autobusů, kteří vezli migranty z Česka do Německa, čelí obvinění z převaděčství, zatímco Iráčané problémy nemají.

Šikana ze strany HateFree, senátorů a také minulé tlaky RRTV proti televizi Prima, jejíž zpravodajství i podle minulých vyjádření Rady “posiluje etnické napětí v české společnosti,” Primu zatím do kouta nezahnaly. Zpravodajství je, krom kauzy s Iráckými migranty, ještě velmi opatrná, nicméně se jedná v současnosti o jedno z nejobjektivnějších míst českého zpravodajství.